Odpowiedź na podatność WPA2 Key Reinstallation Attacks

Niedawno został ogłoszony problem związany z procesem negocjacji podłączania klienta do sieci bezprzewodowej zabezpieczonej WPA2, "WPA2 4-way handshake", (Dalej zwany "Luką w zabezpieczeniach"). Firma EDIMAX niezwłocznie rozpoczęła bezpośrednią współpracę z producentami chipsetów w celu znalezienia szybkiego, skutecznego rozwiązania.

Luka dotyczy bezprzewodowych urządzeń klienckich, ekspanderów bezprzewodowych, punktów dostępu i routerów zgodnych z IEEE 802.11r, a także urządzeń obsługujących funkcję WDS. Jednakże punkty dostępu i routery bezprzewodowe, które nie są zgodne z IEEE 802.11r, a także nieposiadające funckji WDS nie są podatne na to zagrożenie.

Szczegóły techniczne można znaleźć na stronie KRACK Attacks.
Na Niebezpieczniku problem opisany jest w bardziej przystępnej formie.

Żeby ocenić wpływ Luki w zabezpieczeniach na wszystkie urządzenia EDIMAX zapoznaj się z informacjami poniżej:

  1. Routery bezprzewodowe, ekspandery bezprzewodowe, karty bezprzewodowe USB (SoftAP) i punkty dostępu są podatne, jeśli używany jest WDS lub tryb repeatera. Aktualizacje firmware'u naprawiające tę podatność będą dostępne jak tylko będą gotowe.
  2. Jeśli punkt dostępu ma włączoną funkcję roamingu (802.11r), zalecane jest jej wyłącznie do momentu aż aktualizacja będzie dostępna.
  3. Zaktualizuj, gdy będzie dostępna aktualizacja, system operacyjny komputerów i urządzęń mobilnych. Używanie szyfrowanych protokołów, takich jak VPN czy HTTPS, jest wysoce zalecane, szczególnie gdy przesyłane są ważne dane. W celu uzyskania najnowszych informacji i aktualizacji oprogramowania prosimy regularnie odwiedzać stronę Edimax.
  4. Routery bezprzewodowe i punkty dostępu nie są podatne na Lukę w zabezpieczeniach, jeśli nie pracują w trybie WDS lub repeater. W przypadku gdy któryś z tych trybów jest włączony, do momentu pojawienia się aktualizacji, zmień tryb pracy urządzenia na tryb routera lub punktu dostępu.
  5. Przełączniki, urządzenia PowerLine, przewodowe kart sieciowe i inne urządzenia nie mogące łączyć się bezprzewodowo nie są narażone na działanie Luki w zabezpieczeniach.

O przewidywanych datach udostępnienia aktualizacji powiadomimy wkrótce.